Skip to main content

Kurp doties

Virsaišu ūdenskritums

Virsaišu ūdenskritums

57.088936
22.549868

Par Virsaišu ūdenskritumu tapa plašāk zināms tikai 1998. gadā, kad tā augstumu un ūdensteces platumu izmērīja ģeogrāfs Ivars Strautnieks, apzinot ģeoloģiskos un ģeomorfoloģiskos objektus Abavas senlejā. Ģeogrāfam šo dabas pieminekli parādījuši vietējie iedzīvotāji. Tas ir 1,7 m augsts, savukārt platums pavasaros un rudeņos var sasniegt 4 m. Šo ūdenskritumu atšķir tas, ka ūdens krīt nevis vertikāli, kā ierasts, bet gan nolīst pār ieslīpu dolomīta atsegumu. Kopš 2001. gada ūdenskritums atzīts par valsts aizsargājamu ģeoloģisku un ģeomorfoloģisku dabas pieminekli. Savukārt 2010. gadā tas izvēlēts par gada ģeoloģisko pieminekli.
Līdz ūdenskritumam ved marķēta, vienvirziena taka, līdz ar to kopā turp un atpakaļceļā būs jāmēro 2,8 km. Mitrā laikā vairāki takas posmi ir ārkārtīgi slideni, kas rada grūtības nokāpt/uzkāpt pa nogāzēm. Uz takas var būt sakrituši koki, jo taka vijas caur civilizācijas maz skartu mežu.

Virsaišu ūdenskritums atrodas privātīpašumā, lūgums pie tā doties pa marķēto taku vai savu apmeklējumu iepriekš pieteikt pa tālruni +371 20037375

Arašanās vieta: Virsaiši, Abavas pagasts, Talsu novads

Pieejamība: ar kājām, piemērots nūjošanai

Apskatei nepieciešamais laiks: 40 min (vienā virzienā)

Garums: 1,4 km (vienā virzienā)

Marķējums: Iespējams orientēties pēc uz kokiem krāsotajiem sarkaniem punktiem

Veids: Līnijveida

Lejupielādējiet takas GPX

Lai atvērtu GPX failu ar takas maršrutu mobilajā tālrunī vai datorā jābūt instalētai kādai no ceļošanas aplikācijām vai kartēm, piem., Wikiloc, Outdooractive, ViewRanger, OS Maps vai arī citām GPX failu lasīšanas programmām un aplikācijām.