Skip to main content

Kurp doties

K.Valdemara_dzimtas_maja_Vecjunkuri

Krišjāņa Valdemāra dzimtas mājvieta

57.314865
22.437216

Bijušo “Vecjunkuru” māju vietā 1975. gada 12. septembrī tika atklāts piemiņas akmens tur dzimušajam Krišjānim Valdemāram (1825-1891) – publicistam, vienam no jaunlatviešu kustības aizsācējiem. Piemiņas akmens atklāšanas pasākumā piedalījās tādi ievērojami cilvēki kā dzejnieks Imants Ziedonis, ārsts, rakstnieks un publicists Jānis Liepiņš, rakstnieks Egons Līvs, literatūrzinātniece, rakstniece Saulcerīte Viese un literatūrzinātnieks, literatūrkritiķis Ilgonis Bērsons

Krišjānis Valdemārs bija izcils tautsaimnieks un publicists, Krievijas un Latvijas jūras kuģniecības veicinātājs, jūrskolu un kuģu būvētavu dibinātājs. Lai sakārtotu šo vietu, tika izstrādāts projekts „No pagātnes uz nākotni”. Interesentiem ir iespēja apmeklēt K.Valdemāra piemiņas vietu, kas ir ainaviski sakārtota – ugunskura vieta, informācijas stends, ainaviski stādījumi utt.

“Vecjunkuru” mājās 1819. gadā dzimis Janne Indriķis Voldemārs (1819-1880). – Kr. Valdemāra vecākais brālis, plaši zināms kā pirmais latviešu izcelsmes vēsturnieks. Johans Heinrihs Voldemārs strādāja kā ierēdnis dažādās Kurzemes guberņas pārvaldes iestādēs Jelgavā, bet viņa aizraušanās bija darbība vēstures apkopošanas un pētniecības jomā.

Te 1830. gadā dzimusi arī abu brāļu jaunākā māsa Marija (Marjane) Anna Valdemāre-Naumane–Medinska (1830-1888). Viņa bija viena no pirmajām latviešu rakstniecēm. Sasmakā atvēra nelielu privātskolu. No 1865. līdz 1882. gadam Marija vadīja brāļa Kr. Valdemāra muižu Novgorodas guberņā.