Skip to main content

Kurp doties

ventkalnu bedrīšakmens

Ventkalnu bedrīšakmens

57.266514
22.613770

Visnesenāk atklātais bedrīšakmens šajā apkārtnē. Pārsteidzoši, ka tas neatradās biezos un civilizācijas neskartos mežos, bet gan klajā vietā. Akmens izmēri: garums 3,50 m, platums 2,70 m, augstums 1,40 m, apkārtmērs 9,80 m. Bedrīšakmens virsmā pirms tūkstošiem gadu ir ieveidotas 8 bedrītes. Akmens nedaudz pārvietots padomju gados, kādreiz atradies turpat blakus, uzkalna galā. Sarkans, lielkristālisks granīts.

Kā bedrīšakmens nozīmīgs ar to, ka papildina Talsu apkārtnē zināmo seno kulta akmeņu izplatību. Ventkalnu bedrīšakmens bedrītes ir izmēros seklas un grūti pamanāmas. To izmēri  apliecina populārākās bedrīšu izcelsmes versijas, ka tās senāk ieveidotas kādos kulta rituālos, kas veikti, atzīmējot cilvēku dzīves gaitas — piedzimšanu vai nomiršanu, jo bedrīšu izmēri skaidri parāda, ka tajās būtu ļoti grūti uzkrāt lietus ūdeni vai likt kādus ziedojumus.

Bedrīšakmens atklāts 2008. gada pavasarī (A. Grīnbergs). Apkārtne vēl pētāma, jo iespējams, ka te meklējama vēl kāda līdz šim nezināma senvieta.