Skip to main content

Jaunumi

Balso par Talsu novada gada notikumu sportā un kultūrā

Aicinām iedzīvotājus balsot par 2022. gada labāko kultūras pasākumu un sporta notikumu novadā! Goda nosaukumu „Gada kultūras pasākums” piešķir par Talsu novadam nozīmīga, radoša un kvalitatīva pasākuma rīkošanu 2022. gadā. Ar apbalvojumu „Gada sporta notikums Talsu novadā” apbalvo populārāko sporta notikumu Talsu novadā 2022. gadā. Plašāk par pieteiktajiem un balsojumā iekļautajiem pasākumiem un notikumiem var […]

Aicinām iedzīvotājus balsot par 2022. gada labāko kultūras pasākumu un sporta notikumu novadā!

Goda nosaukumu „Gada kultūras pasākums” piešķir par Talsu novadam nozīmīga, radoša un kvalitatīva pasākuma rīkošanu 2022. gadā. Ar apbalvojumu „Gada sporta notikums Talsu novadā” apbalvo populārāko sporta notikumu Talsu novadā 2022. gadā.

Plašāk par pieteiktajiem un balsojumā iekļautajiem pasākumiem un notikumiem var lasīt zemāk.

Balsot iespējams vienu reizi līdz 3. februārim plkst. 12.00, aizpildot elektronisko anketu šeit.

Kultūras pasākumi

ĀRLAVAS PAGASTA SVĒTKI

Ārlavas pagasta svētku organizēšanā labprāt iesaistījās vietējie uzņēmēji un iedzīvotāji. Pasākums tika atklāts amatnieku sētā „Kauliņi”, tajā piedalījās Valdemārpils un Lubes kultūras nama amatieru kolektīvi. Dienas gaitā dažādas aktivitātes noritēja gan Lubezerē, gan citur Ārlavas pagastā, kur tika organizētas orientēšanās sacensības ar dabā izvietotiem kontroles punktiem, iekļaujot tikšanās ar vietējiem uzņēmējiem, kā arī tūrisma objektus un vietas. Vakara noslēgums notika auto-moto biedrībā „Draudzība”, kur varēja apskatīt antīkos automobiļus, klausīties Ugāles pūtēju orķestri un baudīt amatierteātra „Atspulgs” komiskās etīdes. Noslēgumā dalībniekus priecēja zaļumballe.

Pasākums „Ārlavas pagasta svētki” notika pirmo reizi un to apmeklēja ne tikai vietējie iedzīvotāji, bet arī novada iedzīvotāji no tālākiem pagastiem. Dienas gaitā pasākumu apmeklēja aptuveni 350 dalībnieku.

STARPTAUTISKAIS FOLKLORAS FESTIVĀLS „BALTICA” 2022

Festivāls no 1987. gada notiek kādā no Baltijas valstīm, sadarbojoties valsts un pašvaldību institūcijām, kā arī nevalstiskajām organizācijām. Latvijā tas norisinājās jau 12. reizi un pulcēja etnogrāfiskos ansambļus, folkloras un folkloras deju kopas, tautas muzikantus, lietišķās mākslas meistarus, amatniekus un stāstniekus, kā arī dzīvā kultūras mantojuma kopējus no Baltijas valstīm un ārvalstīm.

9. un 10. jūlijā Dundagā un Talsos norisinājās Starptautiskais folkloras festivāls „Baltica”, pulcējot folkloras kolektīvus no Kurzemes, Latgales, Vidzemes, Zemgales, Lietuvas, Igaunijas un Anglijas. Festivāla dalībnieku vidū bija arī divi latviešu diasporas kolektīvi – Ziemeļanglijas latviešu folkloras kopa „Dūdalnieki” un Latvijas Nacionālās kultūras biedrības Igaunijā folkloras kopa „Rēvele”, kā arī četri viesu kolektīvi: muzikantu grupa no Moostes Igaunijā, dziedātājas no Serves Sāremā, folkloras ansamblis „Labingis” no Viļņas, kā arī Viļņas Universitātes folkloras ansamblis „Ratilio”.

9. jūlijā Dundagā bija iespēja redzēt un dzirdēt 14 folkloras kopu dalībniekus, savukārt Talsos – 18 folkloras kopas un etnogrāfiskos ansambļus. 10. jūlijs bija festivāla noslēguma diena ar gājienu, kas vijās no Talsu Pilsētas laukuma līdz Sauleskalna estrādei, tostarp vairākās vietās svētku dalībniekus un skatītājus priecēja festivāla muzicējošās folkloras kopas. Savukārt Sauleskalna estrādē skanēja Starptautiskā folkloras festivāla noslēguma koncerts „Krust’ šķēr’s valodiņ”.

KONCERTS „saJŪTas”

2022. gada vasarā Jānis Kaļiņičenko, kurš laikā, kad Mērsraga tautas namam nebija vadītāja,  veica tā izpildītāja pienākumus, piesaistot vietējos novada jauniešus, Latvijas Kultūras koledžas studentus, kā arī virkni sponsoru, organizēja īpašu noskaņu koncertu „saJŪTas”, kas notika Mērsraga pagasta svētkos uz Mērsraga ostā esošā gājēju tilta. Apmeklētāji varēja klausīties vietējo jauniešu oriģinālmūziku, ieklausīties stāstos, sajūtās un baudīt līdz šim neredzētu gaismas spēli koncerta laikā. Mērsraga iedzīvotāji un viesi piedzīvoja ne tikai skaistu koncertu, bet varēja arī novērtēt sakopto tilta teritoriju un atsvaidzināto tilta konstrukciju krāsojumu.

KALENDĀRA DIENA

2022. gada 8. jūlijā pirmo reizi notika „Kalendāra diena” kopā ar romāna „Kalendārs mani sauc” autoru, rakstnieku un režisoru Andri Kalnozolu. Programmā tika iekļauta pastaiga pa romānā „Kalendārs mani sauc” pieminētajām vietām paša autora vadībā, bet pasākumu noslēdza zupas virtuve un diskotēka ar grupas „ABBA” mūziku kultūrtelpā „Kurte”.

Andris Kalnozols – rakstnieks, režisors un aktieris. Literāro darbu publikācijas kopš 2001. gada, dzejoļi publicēti laikrakstos „Literatūra un Māksla Latvijā”, „Talsu Vēstis” un „Pedvāles burtnīcā”. 2019. gadā portālā „Satori” publicēta „Pitraga poēma”. 2020. gada decembrī klajā nācis viņa debijas romāns „Kalendārs mani sauc”. 2013. gadā festivālā „Patriarha rudens” ieguvis Grand Prix par izrādi „Labākais cilvēks Tahkurannā”, 2006. gadā saņēmis laikraksta „Diena” gada balvu kultūrā par izrādi „Stāsts par Danielu Reju; Mūžīgi Daniels”.

KULTŪRAS UN SPORTA APBALVOJUMU PASNIEGŠANA „ĪsSavienoJums”

Talsu novada pašvaldības Kultūras un sporta attīstības nodaļa ik gadu rīko kultūras un sporta apbalvojumu pasniegšanas pasākumu, un 2022. gadā 11. februārī tas pirmo reizi notika pēc četru novadu apvienošanās.

Kā 2022. gada pasākuma vadmotīvs tika izvēlēts „ĪsSavienoJums”, un tas bija viens no pirmajiem pasākumiem, kas atkal varēja notikt pēc stingrajiem pandēmijas ierobežojumiem. Pasākums notika Kārļa Anitena vadībā, tajā uzstājās popmūzikas grupa „Citi zēni”, kā arī to papildināja pārdomātas vizualizācijas un video.

IZSTĀDE TALSU NOVADA MUZEJĀ „RETUMU KABINETI. KAISLĪBA EIROPĀ 16.-21.GS.”

Starptautiskas un nacionālas sadarbības rezultātā Talsu novada muzejā tapusi izstāde „Retumu kabineti. Kaislība Eiropā 16.-21.gs.”, kas aplūkojama Latvijā tikai trīs vietās – Ventspilī, Jēkabpilī un Talsos. Šī ir vērienīgākā un priekšmetu skaita ziņā bagātākā izstāde, kāda ir tikusi izstādīta Talsu novada muzejā.

Izstādes mērķis ir pastāstīt Latvijas auditorijai par retumu kabinetu tradīcijas vēsturi. Piedāvātais ceļojums laikā ļauj labāk izprast nozīmīgāko atklājumu atstāto ietekmi uz Eiropas attīstību un uzplaukumu, dabas zinātņu attīstību, cilvēces zināšanu apkopošanu un izplatību, kā arī muzeju veidošanos. Izstādes kurators ir Žils Bonviāls no Francijas.

Talsu novada muzeja telpās eksponēti vairāki simti dabas izcelsmes un mākslas priekšmetu no Latvijas muzeju un mantojuma institūciju, kā arī franču privātkolekcijām. Izstādes apmeklētāji tiek iepazīstināti ar to, cik lielā mērā retumu kabinetu koncepcija turpina iedvesmot mūsdienu māksliniekus un kolekcionārus. Talsi ir trešā un pēdējā vieta, kur apskatāmi „Retumu kabineti”, jo pēc tam kolekcijas atgriezīsies Francijā.

ULVJA ALBERTA PERSONĀLIZSTĀDE TALSU NOVADA MUZEJĀ

Pirmo reizi Talsu novada muzejs uzņēma savās telpās pasaulslavena fotogrāfa Ulvja Alberta fotogrāfiju izstādi. Izstāde sasniedza lielāko apmeklētāju skaitu šogad. Fotogrāfijās redzamas tādas pasaules slavenības kā Tīna Tērnere, Čārlijs Šīns, Čārlzs Bukovskis, Stīvens Spīlbergs un citi. Izstādē bija aplūkojamas slavenu pokera spēlētāju fotogrāfijas, slavenību fotogrāfijas, kā arī zināmā „Ledusskapja” sērija.

Ulvis Alberts ir latviešu izcelsmes pasaulē slavens fotogrāfs. U. Alberts pazīstams ar amerikāņu aktieru, mūziķu, sabiedrībā pazīstamu personību, sabiedrisko darbinieku un pokera spēlmaņu portretu fotogrāfijām.

TALSU KORU APRIŅĶA SIEVIEŠU KORU SAIETS

Sieviešu koru saieta tradīcijas aizsācējs ir Talsu Tautas nama sieviešu koris „Vaiva”. Saiets pirmo reizi notika 2011. gada martā Talsu Valsts ģimnāzijā, kad radās ideja, ka šāds saiets ir jāveido kā ikgadēja tradīcija, izceļot gaismā sieviešu koru kustību. 2022. gadā sieviešu koru saiets notika jau 10. reizi. Kora dalībnieces dziedājušas Rojā, Vandzenē, Balgalē, Sabilē un Talsos.

Saieta mērķis ir dot dziedātājām iespēju uzstāties, satikt un iepazīt citu koru dalībnieces, iedvesmoties no viņu pieredzes, kā arī dzirdēt jaunu mūziku un izjust kopā dziedāšanas spēku. Kordziedāšanas māksla ir viena no spēcīgākajām latviešu kultūras ikonām.

Sieviešu koros dzied muzikālas un atraktīvas dziedātājas, kuras klausītājus koncertos priecē ar savu dzīvesprieku, emocionalitāti un šarmu. Organizējot kvalitatīvu darba procesu, vienmēr ir jābūt kādam mērķim uz kuru tiekties, tādēļ ikreiz tiek meklētas jaunas idejas kora mēģinājumus padarīt interesantākus un saistošākus.

TALSU PILSĒTAS SVĒTKI „VASARAS VIDUS SVINĒŠANA”

Ar plašu, augstvērtīga satura un daudzveidīgu programmu no 1. līdz 3. jūlijam tika svinēti Talsu pilsētas svētki. Programma tika veidota plašai mērķauditorijai – gan bērniem un jauniešiem, gan senioriem un vidējai paaudzei.

Pasākumā varēja palutināt gan garšas kārpiņas Gardēžu laukumā, gan pabarot dvēseli  fantastiskos koncertos,  gan iemīlēt pilsētu no jauna Nakts pastaigā, gan iepazīt radošus talseniekus projektā „Mēs esam Talsi”, kā arī baudīt citus kultūras, izziņas un aktīvās atpūtas pasākumus.

Talsu pilsētas svētkos tiek īpaši piedomāts, lai pilsētas svētku tradīcijas bagātinātu ar jaunām aktivitātēm, kas ļautu svētku apmeklētājiem baudīt kultūras un aktivitāšu daudzveidību, gūt iedvesmu, ļauties mīlestībai un vasarai mūsu pilsētā – Talsos.

Sporta notikumi

LATVIJAS KAUSA 3. POSMS „CROSS COUNTRY”

Šāda veida sacensības biedrība „Motoklubs Stende” 2022. gadā organizēja jau 7. reizi. 29. maijā Stendes mototrasē pulcējās sportisti no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Solo klasēs startēja 88 dalībnieki, bet kvadraciklu klasēs 20 braucēji. Latvijas kausa 3. posms „Cross Country” it visiem dalībniekiem bija iespēja pārbaudīt iemaņas un profesionalitāti, startējot dubļainā trasē: to nodrošināja lietainie un vēsie laikapstākļi.

LATVIJAS KAUSA KURZEMES REĢIONĀ POSMI SPIEŠANĀ GUĻUS UN SPĒKA TRĪSCĪŅĀ

Sporta klubs „Dandijs” un Edgars Tīfentāls 2022. gadā paveica ko sen nebijušu: Latvijas mēroga spēka trīscīņas sacensības „atveda” uz Kurzemi, kas šeit nebija notikušas vairāk nekā desmit gadus. 8. oktobrī Dundagas pagastā notika Latvijas kausa Kurzemes reģionā posmi spiešanā guļus un spēka trīscīņā, kur piedalījās vairāk nekā 50 dalībnieku no Latvijas un Lietuvas.

„PRIEDES AG PASAULES SPĒKAVĪRU ČEMPIONĀTS 2022”

Pateicoties uzņēmumam SIA „Priedes AG”, 22. oktobrī Talsos notika pasaules līmeņa spēkavīru sacensības „Priedes AG pasaules spēkavīru čempionāts 2022”. Tās tika translētas tiešraidē televīzijā un sociālajos tīklos, bet klātienē spēkavīru sniegumu vēroja aptuveni 1000 skatītāju. Čempionātā piedalījās 11 dalībnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Skotijas, Jaunzēlandes, Ukrainas, Polijas. Sacensības no iepriekšējām atšķīrās ne tikai ar lielu sabiedrības interesi, bet arī ar interesantiem uzdevumiem, inventāru un trofejām, par ko gādāja organizators Dainis Zāģeris.