Skip to main content

Jaunumi

Sēņu izstāde Talsu novada muzejā, baneris

„Sēņu izstāde 2021” Talsu novada muzejā

Reizi trijos gados sadarbībā ar Latvijas Nacionālo dabas muzeju Talsu novada muzejs piedāvā apskatei sēņu izstādi. Šogad izstāde notiks 3. un 4. septembrī Izstāžu zālē. Piektdien, 3. septembrī, izstādes atklāšana no plkst. 12.00 līdz 14.00. Atklāšanas laikā būs iespēja parādīt savas līdzpaņemtās sēnes un konsultēties ar Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāju, mikoloģi INITU DĀNIELI. Izstādes atklāšanas laikā […]

Reizi trijos gados sadarbībā ar Latvijas Nacionālo dabas muzeju Talsu novada muzejs piedāvā apskatei sēņu izstādi. Šogad izstāde notiks 3. un 4. septembrī Izstāžu zālē.

Piektdien, 3. septembrī, izstādes atklāšana no plkst. 12.00 līdz 14.00.

Atklāšanas laikā būs iespēja parādīt savas līdzpaņemtās sēnes un konsultēties ar Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāju, mikoloģi INITU DĀNIELI.

Izstādes atklāšanas laikā ieeja bezmaksas, ievērojot valstī noteiktos epidemioloģiskos noteikumus.

Vasaras pirmā puse bija sausa, bet otrās puses lietainais laiks ir labvēlīgi ietekmējis šī gada rudens sēņu ražu. Ceram, ka šī gada izstāde izdosies bagātīga.

Mēs esam iecienījuši cepurīšu sēnes, bet tā ir tikai ļoti maza daļiņa no milzīgās sēņu valsts. Sēņu pasaulē ietilpst gan lielas gaļīgas sēnes, gan mikroskopiski raugi.

Šoreiz izstādē būs acīm redzamās sēnes – gan ēdamās, gan indīgās. Uzturā lietojamo sēņu sugu skaits ir neliels – ap 50. Reti kurš sēņotājs liek grozā un lieto uzturā vairāk par 10 sēņu sugām. Lielākoties latvieši baidās iepazīt jaunas ēdamo sēņu sugas. Parasti sēņotāji lasa gailenes, bērzlapes, baravikas, apšubekas.

Izstādē varēsiet apgūt vēl neiepazītas sēņu sugas un uzzināt par tām daudz ko jaunu. Nevajadzētu aizmirst, ka ar sēnēm eksperimentēt nedrīkst! Jebkurš sēņu cienītājs zina, cik svarīgi ir labi pazīt sēnes un neiekrist uz indīgajām. Indīgu sēņu lietošana uzturā var izraisīt gremošanas traucējumus, smagus aknu bojājumus un nāvi.

Izstādē kopā ar speciālisti varēsiet noskaidrot, kuras sēnes var droši lasīt un kurām labāk pat nepieskarties.

Latvijas Mikologu biedrība par Gada sēni 2021 ir izvēlējusies smailo stikleni (Hygrocybe conica).

Ja jums ir izdevies atrast kādas, jūsuprāt, neparastas sēnes, priecāsimies, ja atgādāsiet tās uz muzeju līdz 3. septembra plkst.13.00. Izliksim izstādē arī jūsu atradumus.

Izstādes darba laiki: piektdien, 3. septembrī 12.00 – 18.00, sestdien, 4. septembrī 11.00 – 18.00.

Informāciju sagatavoja:
Linda Smilga-Šimpermane,
Talsu novada muzeja galvenā speciāliste dabas jautājumos

Foto: Romualds Lāčplēsis