Skip to main content

Jaunumi

Nenotveramais, afiša

Nenotveramais 8211 izstāde par leģendām apvīto anarhistu Jāni Žākli no 16. oktobra Talsu novada muzejā

Šo sestdien, 16. oktobrī, plkst. 17:00 Talsu novada muzejs aicina uz izstādes “Nenotveramais” atklāšanu. Izstāde būs apskatāma līdz 2022. gada 30.septembrim. Izstāde ir veltīta leģendārajam talsiniekam, anarhistam Pēterim Krāsotājam jeb īstajā vārdā Jānim Žāklim. Tā tiek veidota kā lietisko pierādījumu un zināmo faktu apkopojums, neizslēdzot minējumus un vēl nepārbaudītās versijas, kā paralēlās izmeklēšanas virzienus. Izstāde kā spēle vai […]

Šo sestdien, 16. oktobrī, plkst. 17:00 Talsu novada muzejs aicina uz izstādes “Nenotveramais” atklāšanu. Izstāde būs apskatāma līdz 2022. gada 30.septembrim.

Izstāde ir veltīta leģendārajam talsiniekam, anarhistam Pēterim Krāsotājam jeb īstajā vārdā Jānim Žāklim. Tā tiek veidota kā lietisko pierādījumu un zināmo faktu apkopojums, neizslēdzot minējumus un vēl nepārbaudītās versijas, kā paralēlās izmeklēšanas virzienus. Izstāde kā spēle vai prāta mežģis, kas liek citkārt pasīvajām apmeklētājam aktīvi līdzdarboties, domāt un risināt iespējamos izmeklēšanas gaitas pavedienus, radot iespēju izstādes apmeklētājam pašam piedalīties slavenā noziedznieka pakaļdzīšanās trillerī.

Jānis Žāklis savu vārdu pasaules kriminālistikas vēsturē viltojis vairākkārt, tā sevi padarot par vienu no visgrūtāk notveramajiem noziedzniekiem – pat pēc vairākām nāvēm un visbeidzot galīgās pazušanas bez pēdām līdz ar Pirmo Pasaules karu. Nenotveramais latviešu anarhists 20. gadsimta sākuma politiskajā juceklī atrada veidu, kā noturēt revolūcijas ideju verdošu un bīstamu ikvienam, kas stājās tās ceļā. Atjautīgi mainot identitātes, nodarbošanos un dzīvesvietas Krievijas impērijā, Eiropā un pasaulē, Žāklis, kura patiesā identitāte teju pēc simt gadu ilga klusuma atklāta Filipa Rufa 2013. gadā izdotajā grāmatā “Pa stāvu liesmu debesīs”, prata uzrasties vietās, kur viņu vismazāk gaida, un pazust pirms tiesu medicīnas ekspertīze ar baltu krītu apvelk nogalināto policistu un anarhistu līķus.

Ja kriminālistikas pasauli salīdzinātu ar Holivudu, tad Talsos augušais jaunietis, būtu viena no spožākajām zvaigznēm noziedzīgās pasaules slavas alejā. Taču šai zvaigznei līdz pat 21. gadsimta sākumam nebija pat sava nosaukuma. Jāņa Žākļa patiesā identitāte palika neatklāta kā Krievijas impērijas slepenpolicijai, tā arī Skotlendjardam ar tobrīd Lielbritānijas Iekšlietu ministru Vinstonu Čērčilu priekšgalā.

Izstādes atklāšana norisināsies zaļajā drošības līmenī, un to varēs apmeklēt, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai izslimošanas faktu apstiprinošu sertifikātu.

Aicinām apmeklētājus izvērtēt savu veselības stāvokli un neapmeklēt pasākumu, ja ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, kā arī ja noteikts pienākums ievērot pašizolāciju, mājas karantīnu vai stingras izolācijas nosacījumus.

Izstādes atklāšanas programmā:

  • revolucionāru dziesmas jauktā kora “Uz augšu” un
    “Misiņa banda” – pūtēji un sitēji izpildījumā;
  • lauka virtuve Mārtiņa Sirmā virsvadībā;
  • ēnu teātris;
  • leijerkastnieka Gata Grīnberga muzikālā noskaņa;
  • darītavas “Mūrbūdu sidrs” īpašā anarhistu sērija.

Izstādes atklāšana norisināsies muzeja pagalmā, aicinām ģērbties atbilstoši laikapstākļiem.

Pasākuma laikā tiks fotografēts un filmēts publicitātes vajadzībām.

!! 16. oktobrī Talsu novada muzeja darba laiks līdz plkst. 15:00.