Skip to main content

Jaunumi

Liliju izstāde Talsu novada muzejā, lilijas

Liliju izstāde Talsu novada muzejā

 Liliju cienītāji aicināti apmeklēt Talsu novada muzeju, kur no 8. līdz 11. jūlijam sadarbībā ar  Liliju audzētāju biedrību „Lilium Balticum” notiks izstāde „Lielā liliju parāde 2021”. Aktīvākie liliju audzētāji, kolekcionāri un selekcionāri ir apvienojušies biedrībā “Lilium Balticum”.Un pateicoties šai biedrībai liliju krāšņumu varēsim baudīt šeit pat Talsos. Izstādē  piedalīsies selekcionāre (biedrības Lilium Balticum priekšsēdētāja) Antra […]

 Liliju cienītāji aicināti apmeklēt Talsu novada muzeju, kur no 8. līdz 11. jūlijam sadarbībā ar  Liliju audzētāju biedrību „Lilium Balticum” notiks izstāde „Lielā liliju parāde 2021”.

Aktīvākie liliju audzētāji, kolekcionāri un selekcionāri ir apvienojušies biedrībā “Lilium Balticum”.Un pateicoties šai biedrībai liliju krāšņumu varēsim baudīt šeit pat Talsos. Izstādē  piedalīsies selekcionāre (biedrības Lilium Balticum priekšsēdētāja) Antra Balode, Nacionālais Botāniskais dārzs, liliju audzētāja Aina Zobova  u.c.

 Latvijā radītas skaistas šķirnes ar interesantiem nosaukumiem kā “Aktrise”, “Amizieris”, “Debessmanna”, “Džemma”, “Pipi’s kiss”, “Tik tak”, “Apelsīni pienā”u.c. Cerēsim, ka daudz jaunu un interesantu šķirņu izdosies aplūkot, bet jārēķinās, ka agrākās šķirnes nebūs apskatāmas, jo karstā vasara liek lilijām daudz straujāk izziedēt, liedzot mums iespēju izbaudīt to skaistumu pilnībā.

Lilijas ir vieni no senākajiem kultūraugiem. Kristietībā ir plaši izmantota lilija kā nevainības, šķīstības simbols. Lilijas ir attēlotas baznīcu svētbildēs un skulptūrās. Lilijas viduslaikos izmantotas ģērboņos.  Arī mūsdienās droši var apgalvot, ka lilija ir viena no cēlākajām puķēm mūsu dārzos.

Ja vēlaties, lai jūsu lilijas ziedētu ar katru gadu ar vien krāšņāk, jāievēro vairāki noteikumi. Visbiežāk pieļautā kļūda vietas izvēlē ir tāda, ka visu liliju kolekciju cenšas sastādīt vienā vietā. Vispareizāk būtu lilijas stādīt nelielās grupiņās dažādās dārza vietās, vienā vietā pa 3-5 sīpoliem, šīs grupiņas novietojot pēc iespējas tālāk vienu no otras. Veidojot lielas liliju dobes ir risks, ka daudz ātrāk izplatīsies slimības un savairoties kaitēkļi. Otra kļūda ir tāda, ka lilijas cenšas stādīt aizvējā.  Jo atklātāka vieta, jo labāk lilijām. Labāk lilijas laistīt retāk, bet pamatīgi. Liela sausuma laikā lilijas bez laistīšanas bez grūtībām varētu izturēt desmit dienas. Jātceras, ka griežot liliju ziedus, vēlams saglabāt vismaz trešdaļu ziedkāta, nevis nogriezt to līdz zemei. Ziedkāts baro sīpolus. Lilijas var stādīt  gan pavasarī, gan rudenī un kaut vasaras vidū un liliju sīpoli rudenī nav jāizrok, vienīgi, ja jūt, ka lilijām kaut kas nepatīk.

Lai izdodas atrast plašajā liliju sortimentā visskaistākās liliju šķirnes un lai tās krāšņi zied jūsu dārzos!

“Lielo liliju parādi 2021” varēs apskatīt Talsu novada muzeja Lielajā zālē. Biļešu cenas: pieaugušajiem 1,00 EUR; skolēniem, studentiem, pensionāriem 0,40 EUR; ģimenes biļete  0,80 EUR.

Izstādes darba laiki:

08.06. plkst. 10.00-17.00

09.06. plkst. 11.00-18.00

10.06. plkst. 11.00-18.00

11.06. plkst. 10.00-17.00

Galvenā speciāliste dabas jautājumos Linda Smilga-Šimpermane.