Skip to main content

Jaunumi

Fotogrāfa Viļņa Auziņa personālizstāde Talsu muzejā, baneris

Fotogrāfa Viļņa Auziņa personālizstāde Talsu muzejā

Talsu fotogrāfu un mākslinieku draugs, laikabiedrs Vilnis Auziņš savu 75. jubileju ir vēlējies klusi nosvinēt Talsos. Izstādes nosaukums , kuru atklāsim Izstāžu zālē 7. februārī plkst. 18:00, ir “re-Konstrukcija”. Viņa bezgalgarajā CV šāds virsraksts ir redzams vēl šad tad, tāpat kā starp tik daudzu pasaules valstu un pilsētu nosaukumiem, kur visur ir būts, pavīd arī […]

Talsu fotogrāfu un mākslinieku draugs, laikabiedrs Vilnis Auziņš savu 75. jubileju ir vēlējies klusi nosvinēt Talsos. Izstādes nosaukums , kuru atklāsim Izstāžu zālē 7. februārī plkst. 18:00, ir “re-Konstrukcija”.

Viņa bezgalgarajā CV šāds virsraksts ir redzams vēl šad tad, tāpat kā starp tik daudzu pasaules valstu un pilsētu nosaukumiem, kur visur ir būts, pavīd arī Talsu vārds, sākot ar 2000. gadu – ar LMS Gada balvu apbalvotā izstāde  “… nākošā pietura Kurzeme…”, 2001. gadā personālizstāde ”Redzes instinkts”.  Pēc tam un vēl gandrīz vai līdz šai dienai mums un viņam  ir bijuši vairāki skaisti sadarbības projekti (“Portrets Latvijas fotogrāfijā”, “Viena nakts”, “Iespaidu mantojums”, “Ūdens sajūta”), kuru iniciators, protams,  ir bijis Vilnis Auziņš. Nupat nesen Daugavpils M. Rotko mākslas centrā divi Talsu mākslinieki (Biezbārdis un Millersone) kopā ar Auziņu piedalījās divās starptautiskās izstādēs, kuru virsuzdevums bija savienot fotogrāfiju ar glezniecību vienā lielizmēra bildē  (“ X: Memory” I – II).  Starp citu, Vilnis Auziņš  ir Latvijas Fotogrāfijas muzeja dibinātājs un izveidotājs 1991. gadā. Tad arī ar viņa palīdzību sākās Latvijas fotogrāfu “atrādīšana” Eiropā un citur; starp tiem bijuši Talsu fotogrāfi Dainis  Kārkluvalks un Uldis Balga. 

Nu pienācis laiks rekonstruēt pašam savu foto attēlu bagāžu, jo fotografēts jau ir bezgala. Visā pasaulē safotografēto var atlasīt, grupēt, sakārtot, interpretēt. Šī  izstāde ir interpretācija: attēlu ar dažādu manipulāciju palīdzību var pasniegt kā savdabīgu konstruktīvisma (vai postkonstruktīvisma) mākslas paraugu. Nekā sarežģīta. Arī mūsdienu ainavā, pilsētu siluetos un ielās acs var ieraudzīt taisnu līniju un taisnstūra laukumu ritmus un to tektoniku, vienkāršu konstrukciju dinamiku, grafiti un murāļus.  Ar fotogrāfa palīdzību  attēlam ir piešķirta diagonāla kompozīcija, kura atgādina par fotomontāžas pielietojumu konstruktīvisma stila  pašos sākumos – pagājušā gadsimta 20. gados Padomju Krievijā. Trūkst tikai “komunistisko krāsu”- sarkans, balts, melns. Vilņa Auziņa izstādē gaiss, saule, ēnas dod pavisam citu atmosfēru.

Izstāde “re – Konstrukcija” būs apskatāma līdz 5. martam.

Guna Millersone

Bilde:  “2014. 04. 05. Rīga”