Skip to main content

Kurp doties

Rojas upes dabas taka

57.506447
22.789185

Rojas upe un tās apkārtne ir piemērota rekreācijas un aktīvās atpūtas vieta visa gada garumā. No pavasara līdz rudenim ar kājām, velosipēdiem un laivām, bet ziemā ar slēpēm, iespējami tūrisma pārgājieni pa Rojas upi un tai pieguļošajiem mežiem. Brīvdabas takas ietvaros ir izveidotas 3 ceļotāju apmetnes vietas ar soliem, galdiem, labierīcībām, šūpolēm, vingrošanas konstrukcijām, atkritumu urnām, kā arī ugunskura vietām. Rojas upe ir garākā upe visā Talsu novadā, tās garums ir aptuveni 78 km. Vārds «Roja» ir Baltijas somu cilmes vietvārds un līvu valodā tā nozīme saistīta ar zāļaino, niedrēm aizaugušo Rojas upes grīvu. Brīvā tulkojumā šis vārds varētu nozīmēt «Duļķupe». Upe savu tecējumu sāk Talsu novada, Valdgales pagastā, un ietek tā Rīgas jūras līcī, Rojā. Upe agrāk izmantota par tirdzniecības ceļu. Kuģotāji pa šīm pietekām devās zemes iekšienē. Barons Hāns pa Rojas upi no Lubezeres muižas, 17. gadsimtā eksportējis savu produkciju – spirtu, kokmateriālus un citas preces – uz Rīgu, Pēterburgu, Holandi.

Brīvdabas taka gar Rojas upi piedāvā 3 dažāda garuma distances gar Rojas upi un tai pieguļošajiem mežiem – 2km, 7km un 15km, kas katra atzīmēta ar savas krāsas norādi. Izvēlieties piemēroto un dodieties ceļā.
Visi trīs maršruti ir apļveida, tāpēc tos iespējams iet arī pretējā virzienā. Garākais no maršrutiem, pa mežu Jūs aizvedīs no Rojas līdz Žocenei, pāri Rojas upei un atpakaļ uz Roju nāksiet pa pretējo upes krastu un maršruts noslēgsies pie viesnīcas “Roja”. Lai nokļūtu atpakaļ maršruta sākumpunktā (jo iespējams tur atstājāt savu automašīnu), Jums pa Jūras ielu jādodas tālāk Rojas/centra virzienā, līdz nonāksiet pie veikala Maxima, kur griezīsities pa labi uz veikala auto stāvlaukumu, vai arī turpināsiet ceļu pa Kāpu ielu, atpakaļ līdz dabas takas sākuma punktam.

Kopš 2019. gada vasaras, takas dažādos posmos izvietoti septiņi virtuālie skatu torņi. Uz informatīvās plāksnes izvietoti QR kodi, kurus noskenējot  Māris Olte aicinās jūs pacelties virs koku galotnēm un ieraudzīt šo pašu vietu 360° aero panorāmā 40 – 120 m augstumā. Apskatiet aero skatus, noklausieties Māra ierunātu stāstu par apkārtējā meža apsaimniekošanu.

Šī marķētā dabas taka ir izveidota priekš kājām gājējiem un velosipēdistiem, tāpēc cienīsim dabas takas apmeklētājus un neizbraukāsim šo dabas taku ar motorizētiem transporta līdzekļiem. Ar transportlīdzekļiem atļaut pārvietoties, takas uzturēšanas vai meža apsaimniekošanas darbu veikšanai.