11.01.2021

Talsu pilsēta nedēļas garumā atzīmēs vārda dienas svinības

Gads paskrējis, un atkal laiks sumināt Talsu vārdu! 17. janvāris ir īpaša diena Talsiem, jo tad tiek atzīmēta pilsētas vārda diena. Ja ierasti tas bija vienas dienas pasākums, tad šogad Talsu pilsēta, atzīmējot savu 790. vārda dienu, ir sagatavojusi īpašu pasākumu programmu visas nākamās nedēļas garumā.

Deviņu pakalnu pilsēta Talsi ir mākslinieku un mūziķu lolota, neskaitāmos mākslas un dzejas darbos iemūžināta, dziesmās apdziedāta un ar panākumiem sportā sadzirdēta. Šeit dzīvo cilvēki ar īpašu Talsu mentalitāti, kuri dažādos laika posmos šeit darbojušies un ar saviem darbiem nesuši Talsu vārdu arī ārpus mūsu pilsētas, novada un valsts robežām. Lai arī šis gads turpina būt jaunu izaicinājumu pilns valstī esošās ārkārtējās situācijas dēļ, un pagaidām nevaram būt kopā ierastajā režīmā, mēs varam radīt svētku prieku un noskaņu citādākā veidā nekā līdz šim.

No 11. janvāra līdz pat pašai vārda dienai, sekojot līdzi Talsu novada tīmekļvietnē www.talsunovads.lv un facebook.com lapā ievietotajai informācijai, uzzināsiet, ko katrā svētku nedēļas dienā darīsim un kā iesaistīties tajā varēs ikviens talsenieks un Talsu pilsētas draugs. Gaidāmi īpaši tematiskie konkursi virtuālajā vidē, gan lieliem, gan maziem būs iespēja noskaidrot, cik īsts talsenieks katrā mīt. Talsu Galvenā bibliotēka pārbaudīs zināšanas par novadniekiem, bet Talsu novada muzejs būs sarūpējis iespēju ceļot virtuālā izstādē – kāda autora darbus varēsim tajā redzēt, lai paliek svētku intrigai.

Nedēļas otrajā pusē ikviens, ievērojot sociālo distancēšanos, varēs piedalīties foto orientēšanās aktivitātē un sevis izvēlētā laikā veikt patstāvīgi tajā ietvertos uzdevumus. Foto orientēšanās laikā būs iespēja izstaigāt Talsu pilsētu, kur deviņos pakalnos dalībnieki varēs izbaudīt Talsu pilsētas savdabīgo gaisotni un harmoniju, kas slēpjas klusajās, līkumotajās un šaurajās bruģētajās ieliņās, kā arī sajust pagātnes noskaņu, kas slēpjas vecajos koka namos. Tie paši ceļi, bet jauni iespaidi, emocijas un pārsteigumi!

Savukārt svētku nedēļas aktivitātes svētdien, 17. janvārī, tiks noslēgtas ar simbolisku dāvanu šim laikam – iespēju doties mierīgā vakara pastaigā gar Talsu ezeru pēc 17.00, lai ieraudzītu, sajustu un izbaudītu Talsu pilskalnā gaismas performances vēstījumu Talsiem.

Talsu vārda dienā, 17. janvārī, Talsu novada pašvaldība aicina ikvienu Talsu pilsētas iedzīvotāju pacelt pie ēkām karogus, lai suminātu savu pilsētu svētkos.

Svētku nedēļu organizē Talsu novada pašvaldība, Talsu novada tūrisma informācijas centrs, Talsu tautas nams, Talsu Galvenā bibliotēka, Talsu novada muzejs, piedaloties vokālajai studijai “Tonis” un interešu izglītības iestādei “Dziesmu skola”.

Vārds “Talsi” pirmo reizi minēts 1231. gada 17. janvārī Romas pāvesta sūtņa Alnas Balduīna līgumā ar kuršu cilšu vecākajiem. Pilsētas izcelsmei tas ir nozīmīgs datums, tāpēc pirms vairākiem gadiem Talsu pilsētas dome lēma, ka šis datums kļūs par Talsu pilsētas vārda dienu.

Svinēsim svētkus atbildīgi, saudzējot sevi un apkārtējos!

Renāte Freiberga

Talsu pilsēta nedēļas garumā atzīmēs vārda dienas svinības