Sabile


Iedzīvotāju kopskaits – 1318 (2019.g. sākums)

Platība – 4,34 km²

Sabile ir neliela romantiska mazpilsētiņa, kura terasveidīgi izvietojusies Abavas upes senlejas skaistākajā un dziļākajā posmā Talsu novada dienvidu daļā. Pilsētai nenoliedzami piemīt savs šarms – cauri plūstošā Abavas upe, mazās ieliņas. Sabiles pilsētas simbols ir Sabiles Vīna kalns, kurš ir ierakstīts Ginesa rekordu grāmatā kā vistālāk uz ziemeļiem esošais vīna dārzs, kur brīvā dabā aug vīnogas. Arī Sabiles pilsētas ģerbonī ir attēlots vīnogu ķekars.

Pilsēta izveidojusies aptuveni 2 km platās Abavas ielejas abās nogāzēs 4 km garumā. Pa Abavas ieleju izsenis gāja svarīgs tirdzniecības un kara ceļš. Pie Sabiles pilskalna jau 10. gs. atradusies nocietināta senpilsēta. Sabiles vietā reiz dzīvojuši kurši, bet vairāk kā 1000 gadu pirms kuršu ienākšanas – lībieši.

Domājams, ka ordeņa pils celšana sākta 1300. gadā. Tā celta starp tagadējo Sabiles mazo skoliņu un autoostu. Apdzīvota vieta pie pils sākusi veidoties 15. gs., bet 1563. gadā pils bijusi jau daļēji sagruvusi. Vēlāk pils drupas izmantotas baznīcas remontā, mūra žoga celšanai ap dievnamu.

Vēlākos gados Sabile bija neliels amatnieku ciemats. Hercoga Jēkaba laikā te bija ierīkota linu austuve, kaļķu un darvas cepļi, dzirnavas. 19. gs. plašā apkārtnē slavināti Sabiles amatnieki – ādmaņi.  Pilsētas tiesības Sabile ieguva 1917. gadā. Pie sava ģerboņa Sabile tika 1925. gadā.

Sabiles pilsētas un Abavas pagasta teritorija daļēji atrodas īpaši aizsargājamā kultūrvēsturiskā teritorijā, dabas parkā „Abavas senleja”, tā ir bagāta ar vietējas nozīmes arheoloģijas pieminekļiem – kapsētām un senkapiem. Sabiles pilsētas vēsturiskais centrs ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis, kas dod priekšstatu par Kurzemes mazpilsētas attīstību no 15. – 20. gs.. Saglabājušies pilsētas dzīvojamo māju dažādi dekoratīvie elementi, senlaicīgi dakstiņu jumti, daļa no senā ielas bruģa. Visizplatītākais uzņēmējdarbības veids Sabilē ir mazumtirdzniecība. Iecienītākie tūrisma objekti Sabilē un tās tuvākajā apkārtnē jāmin: Sabiles Vīnakalns, Sabiles pilskalns, Pedvāles mākslas parks, Abavas rumba, dabas taka „Drubazas”, Sabiles evaņģēliski luteriskā baznīca.